Korábbi versenyekben résztvevő klíma-koordinátorok között végeztünk egy felmérést abból a célból, hogy a jövőbeni érdeklődőknek több információjuk legyen a klíma-koordinátorság feladatairól, előnyeiről, nehézségeiről, és arról, hogy mit is jelent egy nagyszerű programban részt venni egy kis csapat vezetőjeként.
A klíma-koordinátor feladatai:
- mérőórák leolvasása havonta
- verseny során a kreatív feladatok megoldásában aktív részvétel
- az energia-megtakarítási lehetőségek megismertetése a csapattagokkal
- csapat motiválása
- részvétel az ingyenes energiatakarékossági képzéseken, amit a GreenDependent Intézet munkatársai tartanak.
A korábbi klíma-koordinátorok véleménye alapján az alábbi információkat tudhattuk meg:
Miért jelentkeztek a korábbi klíma-koordinátorok a versenybe és döntöttek úgy, hogy közösséget szerveznek?
A legtöbben fontosnak tartják a környezetvédelem és a klímaváltozás mérséklésének ügyét, és szerettek volna másokkal tenni valamit ennek érdekében. A válaszadók közül sokan érdeklődtek az energiamegtakarítás iránt, és szerettek volna ötleteket kapni, hogy hol tudnak háztartásukban még több energiát megspórolni.
Mi a sikeres koordinátorság titka?
A felmérésben résztvevők szerint az elkötelezettség, a jó szervező készség és a nyitottság a legfontosabb tulajdonság, amivel egy jó klíma-koordinátornak rendelkeznie kell.
Mi jelentette a legnagyobb kihívást a koordinátorkodásban?
A válaszadók szerint az volt a legnehezebb, hogy elegendő háztartást, családot szervezzenek be a versenybe. A másik nehézséget a kreatív feladatok megoldása jelentette, valamint az, hogy szerettek volna több időt szentelni a feladatok megvalósítására.
Mi adta a legtöbb örömöt, jó érzést, megelégedettséget a verseny során?
Új dolgokat ismerhettek meg a takarékos és zöld életmódddal kapcsolatban, sokuknak fontos volt, hogy részt vehettek egy pozitív dologban. A válaszadók nagy többségét megelégedettséggel töltötte el, hogy háztartásukban sikerült energiát megtakarítaniuk.
Hetente mennyi időt tudtak a koordinátorkodásra szánni?
A válaszadók 2/3-a heti 1-3 órát fordított a koordinátori feladatokra.
Milyen tanácsokat adnának a volt koordinátorok a leendő koordinátoroknak?
"Ha valaki igazán szeretne segíteni a környezetén, akkor bátran vágjon bele a versenybe! Kitartóan, talpraesetten oldja meg a feladatokat, és ne búsuljon, ha valami nem sikerül tökéletesen! Később azért is boldog lehetsz majd, mert csökkennek a fogyasztásaid háztartásodban. :)"
"Elkötelezettség. Hinni a program céljaiban. Az alulról építkezés ismert és hatékony módszer. Példamutatás. Meggyőzés, önbizalom, kitartás. A csapat fenntartása nemcsak fogyasztás leolvasásból áll. Nincs egyedül. A projektgazdák folyamatosan tájékoztatnak, segítenek, személyes kapcsolat szinten."
"Ne adják fel, hisz egy nagyszerű dologban vesznek részt."
"Ne ijedjenek meg a feladattól, és ha elakadtak valamiben, kérdezzenek bátran a Greendependent munkatársaitól illetve régebbi koordinátoroktól is."
"Tekintsék a csapattagok motiválását mindenek előtt való céljuknak. Érdemes többször is személyesen találkozni - ha megoldható. Ha valami nem úgy alakul elsőre, ahogy tervezték, ne adják fel; lebegjen szemük előtt a fő cél: ha csak egy kis energiát is megtakarítanak a csapatban résztvevő háztartások a verseny hónapjai alatt, már megérte! Ha meg egy-két energiatakarékos szokás beépül a mindennapjaikba és a verseny után is az életük része lesz, akkor nagyon sokat tettek (a koordinátorok(is)) környezetük védelmében."
"Közelben lakókból szervezzen közösséget, hogy könnyebb legyen találkozniuk, illetve könnyebb
legyen összevadászni a tagoktól az adatokat."
"Legyenek elég kitartóak és elkötelezettek!"